Wycieczka na Ukrainę

Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych koło w Tarnobrzegu zorganizowało wycieczkę w dniach 18-09-2019 roku do 01-10-2019 roku na Ukrainę  dla uprawnionych Emerytów i Rencistów Policyjnych oraz ich rodzin. W wycieczce uczestniczyło 18 emerytów i rencistów oraz ich  rodziny. Członkowie wycieczki zwiedzali Drohobycz, Lwów oraz Truskawiec.

Drohobycz to piękne i urokliwe miasto ! Ma swój klimat, różni się odrobinę od innych miast ukraińskiego Podkarpacia Wschodniego. Prawdopodobnie na jego odmienność, istotny wpływ ma wielokulturowość mieszkańców . Drohobyczanie to Ukraińcy, Polacy, Rosjanie i Żydzi, którzy od wieków mieszkają tutaj obok siebie. To właśnie centrum miasta wykazuje różnorodność kulturową jego mieszkańców, to tutaj obok siebie stoi potężny kościół rzymskokatolicki, cerkiew prawosławna, grekokatolicka i synagoga żydowska. To tutaj urokliwe i wąskie uliczki śródmieścia pamiętają władzę Polski, Austro-Węgier, ZSRR i niepodległej Ukrainy.  To tutaj kształtowała się przedwojenna elita polska, żydowska i ukraińska.

Lwów to nie tylko dawno miniona Polska i jedno z głównych,  najpiękniejszych miast dawnej Galicji. Obecnie to prężny i nowoczesny ośrodek Ukrainy, zmieniający się na lepsze z roku na rok. To galicyjskie miasto, to niezliczone zabytki i po prostu charakterystyczna atmosfera. Nie da się go łatwo i dobrze opisać, ale na pewno szybko można poczuć, jeśli już tu jesteśmy to w  ten klimat człowiek się wsiąka. Celebrując powoli kolejne kawy, czekolady, zwiedzając kolejne atrakcje Lwowa, siedząc w parkach lub po prostu włócząc się bez sprecyzowanego celu. Zresztą jeśli lubimy nostalgiczne wycieczki, to zdecydowanie jest  to miejsce dla nas, bo odkrywamy niknące już ślady polskiego Lwowa, które są fascynujące.

TRUSKAWIEC – leży u podnóża Karpat Wschodnich w czystej strefie ekologicznej wśród przepięknych lasów. To jeden ze starszych i unikalnych kurortów na Ukrainie i w Europie. Miasto to ma podpisane umowy o współpracy z kilkoma polskimi miastami, dotyczące wymiany doświadczeń samorządowych, ekonomii, kultury, turystyki, ochrony środowiska. Jak dowiedzieliśmy się jest również partnerskim miastem Przemyśla. Truskawiec – balneologiczny kurort o znaczeniu ogólnokrajowym, był i pozostaje jednym z najważniejszych kurortów na obszarze byłego ZSRR oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Nadal przyciąga rzesze turystów i kuracjuszy, którzy zmierzają tutaj w celu poprawy zdrowia i „pogodnego ducha”, dla relaksu, odpoczynku, zakupów … , oraz wiele, wiele innych motywów, których przyrodę ciężko jest pojąć .

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *