Wycieczka do Albanii
Na ścianie siedziby Tarnobrzeskiego Koła SEiRP zawisła kolejna fotografia, upamiętniająca wrześniową-2016 rok, kilkunastu dniową turystyczną wycieczkę , tym razem do kraju usytuowanego na południu Europy. Uczestniczyło w niej 54 osoby, członków SEiRP wraz z członkami ich rodzin. Zorganizował ją Zarząd Koła, realizując jeden z punktów programu uchwały zebrania sprawozdawczo-wyborczego organizacji, uściślony później z woli osób zainteresowanych kierunkiem wycieczki. W jego wyborze pomogła oferta miejscowego biura turystycznego GROM-TUR, sugerująca uroki Albanii, a jednocześnie kraju gdzie medialny strach przed zamachami nie budzi lęku turystów.
Autokarowa podróż z uwagi na odległość odbyła się w obu kierunkach dwoma etapami, co uczyniło ją dodatkowo poznawczą i atrakcyjniejszą . Rozpoczęła się wczesnym rankiem i przez Słowację zakończyła swój pierwszy odcinek w miejscowości Ngykanizsa (Węgry). Następnego dnia kierując się przez Chorwację, Czarnogórę Bośnię i Hercegowinę turyści przybyli do celu podróży miasta Shengjin (Albania). Tu zamieszkali w uroczym czterogwiazdkowym hotelu ”Prezident”, który oprócz zasadniczej funkcji wygodnego bytowania gości był miejscem relaksu oraz punktem wyjściowym wycieczek do różnych okolicznych miejscowości. Hotelowa baza wypoczynkowa znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu to przede wszystkim piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do zbiornika wodnego, sprzęt pływający, plażowy, zapewniający wysoki standard wypoczynku z czego turyści obficie korzystali,
Wycieczki do Tirany, Lezhy, innych miejscowości dostarczyły o nich wiedzy, wielorakich wrażeń, przybliżając zwiedzającym mniej znane tego górskiego i nad morskiego państwa, jego wartości historyczne w tym średniowieczną sztukę. Godna podziwu jest malownicza przyroda. Mnogość zabytkowych budowli w tym pozostałości sprzed naszej ery, szczególnie zasługują na ich poznanie. Troskliwa, głęboko zakorzeniona jest wielowiekowa pamięć Albańczyków o przeszłości własnego kraju i jego bohaterach. Potwierdza to chociażby przykład historycznej, wręcz kultowej postaci jaką jest Skaderberg, przywódca i wojownik bohatersko walczący z Turecką potęgą. Można ten wątek poznać w Tirańskim muzeum. W Lezhe natomiast miejscu pochówku bohatera, poznajemy go głębiej w kultowym mauzoleum. Zainteresowanie budzi także zarówno Tirańskie muzeum etnograficzne jak i współczesny bazar, pełen wyrobów lokalnego rękodzieła i pamiątek. Uwagę w Tiranie- zwłaszcza osób z zewnątrz zwraca mnóstwo kolorowych budynków mieszkalnych, które bardzo mocno kontrastują z szarością blokowisk wzniesionych nieco wcześniej.
Turyści emeryci a jednocześnie członkowie IPA chcąc przybliżyć wiedzę o kolegach, rozmawiali przy pomocy tłumacza z funkcjonariuszami jednej z jednostek policyjnych w Shengjin o ich aktualnych warunkach służby oraz o ich kolegach emerytach. Obraz jaki wyłonił się z tej rozmowy w odniesieniu do drugiego tematu to był on raczej mglisty, natomiast tamtejsze warunki służby zwłaszcza w zakresie zaspokojenia potrzeb logistycznych wymagają jakościowo i ilościowo przyspieszenia w stosunku do Polskich.
Powracający do rodzin i swojego środowiska emeryci wieźli ze sobą znaczący bagaż wspomnień, wrażeń, refleksji, których nie sposób wymienić. Będą im przydatne – twierdzono – w dalszym układaniu relacji między ludzkich. Wyłaniało się również pytanie dla czego o całym naturalnym oraz zbudowanym przez człowieka Albańskim bogactwie turystyczno-wypoczynkowym tak mało wiemy z mediów oraz od profesjonalnych organizatorów podróżowania.
Tekst: Bronisław Zimny na podstawie relacji kierownika grupy wycieczkowej Wiesława Wolaka
Zdjęcia: Andrzej Chorodecki, Robert Góralski, Wiesław Wolak